ВПЛИВ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИХ ФАКТОРІВ НА УПРАВЛІННЯ АГРОКООПЕРАТИВАМИ В МІСЦЕВИХ ГРОМАДАХ

  • Юрій Петрушенко Сумський державний університет
  • Оксана Пономаренко Сумський державний університет
  • Ліда Бемова Чеський університет природничих наук
  • Олена Биховець Сумський національний аграрний університет
  • Любов Котюк Сумський національний аграрний університет
Ключові слова: соціально-економічний розвиток, місцеві громади, сільськогосподарські кооперативи, управління, регіональний розвиток

Анотація

Розвиток підприємницьких ініціатив, у форматі агрокооперативів, може стати перспективним шляхом розвитку громади через формування активної громадянської позиції населення, створення нових робочих місць, покращення місцевої інфраструктури та пошуку додаткових інвестицій. Дане дослідження спрямоване на вивчення структури та факторів, що мають вплив на управління кооперативами у Сумській області. Анкетування проводилось у 5 кооперативах серед 19 членів. Було проведено батагофакторний регресійний та кореляційний аналіз для виявлення факторів, які можуть впливати на управління кооперативами, а також для вивчення ступеня зв’язку між фермерським менеджментом та соціально-економічними факторами. Щоб оцінити важливість кооперативів для його членів і менеджменту, був обраний такий результуючий фактор, як «отримання кращої ціни в якості члена кооперативу». Результати показують, що найбільш вагомим фактором, що забезпечує очікування того, що участь в агрокооперативі забезпечить кращу ціну за продукцію, був вік респондента. Вага цього фактора становить близько 4,1 %. Такі фактори, як стать, освіта, розмір фермерських господарств та шляхи вирішення конфліктних ситуацій в агрокооперативі, виявились статистично незначущими. Метою даної дослідницької міні-доповіді є вивчення окремих аспектів кооперативного руху в Україні та Сумській області. Об’єктом дослідження є визначення ступеня впливу різних факторів на діяльність кооперативів. В теоретико-методологічну основу дослідження, викладеного в дослідницькому міні-документі, були покладено положення вітчизняних вчених та міжнародний досвід проблем кооперації, а також теорія та практики маркетингу та особисті оцінки авторів. Однак в цілому, бачення кооперативного руху є позитивним, і більшість респондентів хотіли б мати більше кооперативів в своїх селах. Було встановлено, що відсутність інформації про кооперативний рух призвело до низької зацікавленості місцевих жителів до вступу в кооперативи. У світлі вищесказаного, підвищення обізнаності про кооперативний рух в місцевих громадах може стати способом залучення молоді до кооперативного руху.

Посилання

Pro kooperatsiiu: Zakon Ukrainy [Law of Ukraine about Cooperation: Information]. # 1087-IV from 10.07.2003. Retrieved from http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1087-15.

Zinovchuk, V. (2007). Supporting agrobusiness in Ukraine: Cooperatives and beyond. The State University of Agriculture and Ecology, Ukraine. Retrieved from http://vadyba.asu.lt/9/73.pdf.

Markelova, H., Meizen-Dick, R., Hellin, J., Dohrn, S. (2009). Collective action for smallholder access. Food Policy, 34, 1–7.

Ministerstvo ahrarnoi polityky ta prodovolstva Ukrainy [Ministry of agrarian policy and food of Ukraine] (2018). Retrieved from http://minagro.gov.ua.

Kooperativy – svetloye budushcheye dlya fermerov [Cooperatives – a bright future for farmers] (2017). Retrieved from http://landlord.ua/operatsiya-kooperatsiya.

Nilsson, J. (2001). Organisational principles for co-operative firms. Scandinavian Journal of Management, 17, 329–356.

Kustrich, L. O. and Zaporozhets, T. V. (2010). Analiz trudovoho potentsialu pidpryiemstva yak vazhlyvoho etapu upravlinnia nym [Analysis of the labor potential of the company as an important stage in managing it]. Collection of student scientific works of Uman National University of Horticulture.

Zhinky v silskomu hospodarstvi: Usunennia hendernoho rozryvu v interesakh rozvytku [Women in Agriculture: Closing the gender gap for development] (2010). Prodovolstvennaya selskokhozyaystvennaya organizatsiya OON. Retrieved from http://www.fao.org/publications/sofa/2010-11/ru/.

Переглядів статті: 25
Завантажень PDF: 8
Опубліковано
2019-09-17
Як цитувати
Петрушенко, Ю., Пономаренко, О., Бемова, Л., Биховець, О., & Котюк, Л. (2019). ВПЛИВ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИХ ФАКТОРІВ НА УПРАВЛІННЯ АГРОКООПЕРАТИВАМИ В МІСЦЕВИХ ГРОМАДАХ. Mechanism of an Economic Regulation, (3(85), 28-38. https://doi.org/10.32782/10.21272/mer.2019.85.03
Розділ
МАКРОЕКОНОМІЧНІ МЕХАНІЗМИ