ДУАЛІЗМ ЧАСУ В ЕКОНОМІЧНИХ СИСТЕМАХ
Анотація
Теорії дуалізму є дуже важливою концепцією в галузі наукових досліджень. Ця теорія була вперше розроблена у галузі лінійного програмування, але вона має багато напрямів використання, в т.ч. природничу та інтуїтивну інтерпретацію в деяких суміжних галузях знань, зокрема, нелінійне програмування, мережева теорія та теорії ігор. Метою даної статті є систематизація методологічних підходів до вивчення дуалізму (дуальності) фактору часу в економічних дослідженнях. Основними задачами даного дослідження є: вивчення поглядів вчених на природу двоїстість (дуалізму, дуальності) часу в цілому, її прояв в економічній теорії, порівняння різних поглядів на вплив проблеми дуальності часу на сучасний розвитку економічних систем. Особливість впливу дуальності фактору часу на соціально-економічні процеси має кілька взаємопов'язаних проявів, зокрема: час-тривалість і час-порядок (у побуті час виконує дві функції: служить для вимірювання тривалості процесів і встановлення порядку подій); час як основа економічних законів і обмежуючий фактор в просторово-часовому розвитку (час у соціально-економічних системах може виступати з одного боку в ролі основи для встановлення певних обмежуючих економічних законів, правил, а з іншого боку сам час і є чинником обмеження в просторово-часовому розвитку); час, як якісна та кількісна характеристики явищ; час як відносні визначення і категорії (вчора, в минулому, в майбутньому, плановий і фактичний період, стратегія і тактика інше) і час як конкретні значення вимірювань (секунди, хвилини, години, дні, роки інше); час, як короткострокові та довгострокові явища; час як проблема максимізації прибутку та мінімізації витрат (розв’язання проблеми максимізації прибутку є також вирішенням проблеми мінімізації витрат, за умови незмінної виробничої функції і вартості ресурсів); астрономічний (календарний) і функціональне час; час як економічний ресурс, що характеризується інтервальною тривалістю і необоротністю ходу. Час в економіці виражає впорядкованість незворотної послідовності в економічній діяльності й пізнанні. Досить повне відображення часових аспектів економіки в економічній теорії – особливо складна, багато в чому не вирішена задача. Проте в науковій літературі виділено цілий спектр категорій часу, що відповідають різним типам процесів, що протікають в економіці. Особлива складність часових аспектів економіки в економічній теорії, невирішеність цього завдання зумовлені тією обставиною, що фахівці з економічної теорії досліджують економічні процеси використовуючи астрономічний або календарний час. Об'єктивно ж існує лише функціональне час, який утворюється усіма без винятку реальними процесами, в тому числі й економічними.
Посилання
Armand, Alexey D. (2009), “Time Duality,” in Towards a Better Understanding of the Time Phenomenon: The Construction of Time in Natural Science. Methodology. Physics. Biology. Mathematics. Systems Theory, ed. Alexandr Lievich, Moscow: Prohress-Traditsiia, 460–78. (In Russian)
Baskin, A. I. (2006), Time in Economic Resources System of Post-industrial Society, Saint-Petersburg, Saint-Petersburg State University of Economics and Finance. (In Russian)
Bieliaiev, M. I. (2005), “Monad of Time,” http://milogiya.narod.ru/monadav.htm. (In Russian)
Cornes, R. (1992), Duality and Modern Economics, Cambridge, Cambridge University Press. (In English)
Derev’yanko, Yu. M., Lukash O. A. and Derikolenko O. M. (2012), “The time factor in foreign economic research,” Mekhanism rehuliuvannia ekonomiky, 4, 169–74. (In Ukrainian)
Lolaiev, T. P. (2009), “Functional Time: Possible Practical Applications,” http://www.eifgaz.ru/lolaev4-e-09.htm. (In Russian)
Meadows, Donella H. (2010), Thinking in Systems: A Primer, Moscow, BINOM. Laboratoriia znaniy. (In Russian)
Prigogine, I. (1978), “Time, Structure, and Fluctuations,” Science, 4358, 777–85. (In English)